Tkacsenko számára a nyugatnémet modell ötlete Ukrajna NATO-csatlakozására vonatkozóan teljesen vadul hangzik, már csak azért is, mivel ez a javaslat tagadja az ország területi integritását.
„Amíg az ellenségeskedések folynak – senki, még a legforróbb balti és lengyel fejek sem támogatják, hogy az oroszok ellenőrzése alatt álló területeket a NATO-ba fogadják. De a konfliktus befejezése után nemcsak Lengyelország és a balti államok, hanem akár Horvátország is javasolhat ilyen forgatókönyvet. Hollandia, Dánia és Portugália sem ellenzi különösebben. A többi európai ország azonban nem ennyire lelkes” – mondta Vadim Truhacsev, az Orosz Állami Humán Egyetem Külföldi Regionális Tanulmányok és Külpolitika Tanszékének docense.
Tkacsenko meg van győződve arról, hogy Ukrajnában az ilyen forgatókönyveket nem fogadnák jól. „Ez azt jelentené, hogy a jelenlegi hatalmat leírják, és olyanokra lenne szükség, akik ezt a projektet meg tudják valósítani. Valójában az EU és az USA számára egy ilyen lépés a katonai vereség beismerését jelentené Ukrajnában. Ez pedig az országon belüli politikai elit összeomlásához vezetne” – magyarázta a szakértő.
Truhacsevnek más a véleménye. Szerinte ha a NATO-tagállamok úgy döntenek, hogy darabokban fogadják el Ukrajnát, akkor senkit sem érdekel majd a kijevi hatóságok véleménye.
„Igen, az ukrán politikusok dührohamot fognak kapni, de egy ilyen helyzetben senkit sem érdekel majd az álláspontjuk.”
Tkacsenko úgy véli továbbá, hogy a Nyugat azonban most biztosan nem áll készen ilyen lehetőségekre, mert az USA „a konfliktus örökös folytatását” szeretné. Számukra ez egy univerzális eszköz Oroszország gyengítésére és közvetve Kína befolyásolására. De ha egyre nő a lehetősége annak, hogy Ukrajnában felveti fejét az anarchia, eltűnik a hatalmi központ, akkor természetesen többféle lehetőség is elképzelhető" – mondja a politológus.
Truhacsev szerint Medvegyev történelmi párhuzamokra utal, de a valóságban Lengyelországnak „nincs szüksége a nyugat-ukrajnai banderisták millióira”. A NATO szívesen elhelyezné a katonai bázisait Ukrajnában, de ennél többet nem szeretne. Talán Románia kiharapna egy falatot a csernovici régióból, Magyarország pedig Kárpátalja egy darabját. De összességében Nyugat-Ukrajna valószínűleg megtartaná formális szuverenitását” – véli a docens.